Velikonoční symboly

19. března 2008 v 8:37 | kikik
beránek - je přítomný již v předkřesťanských tradicích. V křesťanství je beránek jedním ze symbolů Ježíše Krista, neboť obrazně podle křesťanské víry on je beránek, obětovaný za spásu světa.
kříž - nejdůležitější z křesťanských symbolů, protože Kristus byl odsouzen k smrti ukřižováním. Tento trest patřil ke krutým a ponižujícím.
oheň - symbolizuje vítězství Ježíše Krista nad temnotou a smrtí. Od tohoto ohně se pak zapaluje velikonoční svíce.
svíce - jako znamení života symbolizuje vzkříšeného Krista - tento symbol pochází ze starověkého slavení Veliké noci, při níž se zapaluje paškál). Takto zapálená svíce se v průběhu bohoslužby noří do křestní vody, je ozdobena znamením kříže a symboly Α a Ω, tj. začátku a konce věků, jímiž je Kristus.
vajíčko - v mnoha kulturách symbolem plodnosti, života a vzkříšení. V souvislostí s lidovou tradicí vznikl zvyk malovat tato vejce; důvodem pojídání vajec o Velikonocích byla zřejmě i skutečnost, že vejce se nesměla jíst v postní době.
zajíček - původ v pohanských rituálech oslavující příchod jara.
pomlázka - důvěrně známý symbol Velikonoc má také původ ve starých pohanských zvycích.
Velikonoce se přenesly i mimo církev. Už od jejich vzniku jsou časem oslav a veselí. Dnes jsou i komerčně důležité, protože se na ně váže mnoho zvyků.V Česku je prastarou tradicí hodování a pomlázka. Na Velikonoční pondělí ráno muži a chlapci chodí po domácnostech svých známých a šlehají ženy a dívky ručně vyrobenou pomlázkou z vrbového proutí. Pomlázka je spletena z osmi, dvanácti nebo až dvaceti čtyř proutků a obvykle od půl do dvou metrů dlouhá ozdobená pletenou rukojetí a barevnými stužkami. Podle tradice muži při hodování pronášejí koledy. Nejznámější velikonoční koledou je tato: "Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný, když nedáte malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný…"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Máca Máca | Web | 30. března 2008 v 11:06 | Reagovat

Ahoj na mojim blogu je bleskovka v komentářích (kdo napíše 30 komentářů do stane cenu)

tak se zapoj!!!!!!!!!!!! a sry za reklamu

2 martin martin | 15. února 2010 v 8:45 | Reagovat

di do prdele

3 marpo6 marpo6 | 26. března 2010 v 11:18 | Reagovat

vis co mi muzws polibit zadek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama